درباره کشور نروژ

درباره کشور نروژ

نروژ یا به طور رسمی پادشاهی نروژ، کشوری اسکاندیناویایی در شمال اروپا است که سرزمین اصلی آن غرب و شمالی ترین قسمت شبه جزیره اسکاندیناوی را تشکیل می دهد. جزیره دور افتاده قطب شمال Jan Mayen و مجمع الجزایر Svalbard نیز بخشی از نروژ را تشکیل می دهند. کشور نروژ تا نوامبر 2020، 5385300 نفر جمعیت داشت. نروژ مدل رفاه نوردیک را با مراقبت های بهداشتی جهانی و یک سیستم جامع تأمین اجتماعی حفظ می کند و ارزش های آن ریشه در ایده های برابری طلبانه دارد. 

دولت نروژ با داشتن ذخایر گسترده نفت، گاز طبیعی، مواد معدنی، الوار، غذاهای دریایی و آب شیرین دارای موقعیت های مالکیتی زیادی در بخش های اصلی صنعتی است. صنعت نفت حدود یک چهارم تولید ناخالص داخلی این کشور (تولید ناخالص داخلی) را تشکیل می دهد. به صورت کلی، نروژ بزرگترین تولید کننده نفت و گاز طبیعی در خارج از خاورمیانه در جهان است. اکثر مردم اهل شمال اروپا هستند. در دو سال گذشته، مهاجرین بیش از نیمی از رشد جمعیت را تشکیل داده اند. 

آب و هوا 

قسمت های جنوبی و غربی نروژ که کاملاً در معرض جبهه های طوفان آتلانتیک قرار دارند، بارش بیشتری را تجربه می کنند و زمستان های معتدل تری نسبت به قسمت های شرقی و دور شمالی دارند. مناطقی که در شرق کوه های ساحلی قرار دارند در سایه باران قرار دارند و در مجموع باران و برف کمتری نسبت به غرب دارند. در مناطق کم ارتفاع در اطراف اسلو گرمترین تابستان ها، بلکه در زمستان نیز هوای سرد و برف وجود دارد. آفتابی ترین هوا در امتداد ساحل جنوبی است، اما گاهی اوقات حتی سواحل شمال می تواند بسیار آفتابی باشد – آفتابی ترین ماه با 430 ساعت آفتاب در ترومسو ثبت شده است.

محیط زیست

مناظر و چشم اندازهای جذاب و چشمگیر در سراسر نروژ یافت می شود. سواحل غربی جنوب نروژ و سواحل شمال نروژ برخی از چشمگیرترین مناظر ساحلی جهان را ارائه می دهند. نشنال جئوگرافیک آبدره های نروژ را به عنوان برترین جاذبه گردشگری جهان معرفی کرده است. این کشور همچنین میزبان پدیده های طبیعی خورشید نیمه شب (در طول تابستان) و همچنین شفق قطبی است که به عنوان چراغ های شمالی نیز شناخته می شود. 

اقتصاد

نروژی ها از دومین رتبه تولید ناخالص داخلی در میان کشورهای اروپایی (بعد از لوکزامبورگ) و ششمین رتبه تولید ناخالص داخلی (PPP) در جهان برخوردار هستند. امروزه نروژ با بیشترین ذخیره سرمایه سرانه به عنوان دومین کشور ثروتمند جهان از نظر ارزش پولی رتبه بندی می شود. نروژ شش سال متوالی (2001-2006) مقام اول جهانی را در شاخص توسعه انسانی UNDP حفظ کرد و سپس در سال 2009 این موقعیت را پس گرفت. 

مراقبت های بهداشتی عمومی در نروژ رایگان است (پس از پرداخت سالانه حدود 2000 کرون برای افراد بالای 16 سال) و 46 هفته مرخصی با حقوق به والدین تعلق می گیرد. درآمد دولت حاصل از منابع طبیعی شامل سهم قابل توجهی در تولید نفت است. 

نروژ دارای نرخ بیکاری 4.8٪ است، با 68٪ از جمعیت 15-74 ساله شاغل. افراد نیروی کار یا شاغل هستند یا بدنبال کار هستند. 9.5 درصد از جمعیت 18 تا 66 سال حقوق بازنشستگی از کارافتادگی دریافت می کنند و 30 درصد از نیروی کار توسط دولت استخدام می شوند که بالاترین میزان در OECD است. سطح بهره وری ساعتی و همچنین متوسط ​​دستمزد ساعتی در نروژ از بالاترین سطح در جهان است.

حمل و نقل

به دلیل تراکم کم جمعیت، شکل باریک و خطوط ساحلی طولانی نروژ، حمل و نقل عمومی آن نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی، به ویژه در خارج از شهرهای بزرگ، کمتر توسعه یافته است. این کشور از دیرباز سنت های حمل و نقل آبی را دارد، اما وزارت حمل و نقل و ارتباطات نروژ در سال های اخیر حمل و نقل ریلی، جاده ای و هوایی را از طریق شرکت های تابعه متعدد برای توسعه زیرساخت های کشور اجرا کرده است. 

دین

بیشتر نروژی ها هنگام تعمید به عنوان اعضای کلیسای نروژ ثبت نام می شوند، که از زمان تاسیس تاکنون کلیسای دولتی نروژ بوده است. در حدود 70.6٪ از نروژی ها در سال 2017 عضو کلیسای نروژ بودند. در سال 2017، در حدود 53.6٪ از تمام نوزادان تعمید یافتند و در حدود 57.9٪ از تمام افراد 15 ساله در کلیسا تأیید شدند. 

تحصیلات

تحصیلات عالی در نروژ توسط طیف وسیعی از هفت دانشگاه، پنج کالج تخصصی، 25 کالج دانشگاهی و همچنین طیف وسیعی از کالج های خصوصی ارائه می شود. تحصیلات در این کشور روند بولونیا را با درجات کارشناسی (3 سال)، کارشناسی ارشد (2 سال) و دکترا (3 سال) دنبال می کند. پذیرش پس از اتمام دوره متوسطه با صلاحیت تحصیل عمومی ارائه می شود. 

سلامتی

بر اساس شاخص توسعه انسانی سازمان ملل (HDI) برای سال 2013 به نروژ مقام اول اعطا شد. از دهه 1900، بهبود در بهداشت عمومی در نتیجه توسعه در چندین زمینه مانند شرایط اجتماعی و زندگی، تغییر در بیماری ها و شیوع پزشکی، ایجاد سیستم مراقبت های بهداشتی و تأکید بر موضوعات بهداشت عمومی رخ داده است. واکسیناسیون و افزایش فرصت های درمانی با آنتی بیوتیک ها باعث پیشرفت های چشمگیری در جمعیت نروژ شد. بهداشت بهتر و تغذیه بهتر عواملی بودند که در بهبود سلامت موثر بودند.

پیمایش به بالا